Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
KATY PERRY - Teenage Dream
Playlist
KATY PERRY
Teenage Dream
Právě vysílá:
Hitrádio Orion
Večer

NIKDO NEMÁ BÝT SÁM: Nový vánoční song Lipa pro ty, kteří se k sobě dokázali vrátit

Rapující básník Lipo přišel po více než čtyřech letech se svým očekávaným čtvrtým sólovým albem. Koncepční nahrávka Příběhy prohloubila jeho odklon od tradičního pojetí rapu a představila libereckého umělce v roli pozorovatele a hudebního vypravěče lidských dramat. Tuto polohu bezezbytku naplňuje i jeho vánoční koleda Nikdo nemá být sám.

Málokdo by si asi představil, že forma rapového vyprávění a žánr koledy jsou něčím, co se může v hudební sféře smysluplně protnout. Jelikož jsme už ale na žánrové experimenty u básníka před mikrofonem zvyklí, tak nás finální výsledek na hranici folku, popu a rapu nepřekvapí.

 

Lipo si ke vzniku vánoční koledy přizval zajímavé, a pro mnohé možná nečekané, hosty. Refrénu křehké písně se zhostila písničkářka a šansoniérka Lenka Nová, známá ze spolupráce s Michalem Horáčkem. Její vokální part byl pak ještě podpořen dětským pěveckým sborem Severáček. Refrény významově prosycené nadějí tu stojí v kontrastu k vážněji laděnému příběhu, který jako by vypadl z knih Hanse Christiana Andersena.

 

 

Sám autor k jeho vzniku píše: „K napsání textu vánoční písně Nikdo nemá být sám mě inspiroval tento obraz: jel jsem domů na Vánoce, zase jsem nestíhal a říkal si, proč se tohle každý rok děje. Venku byla taková ta hustá vánice a na ulici jsem zahlédl mladou holku, co s unaveným výrazem táhne domů stromek a za ruku se jí drží malé dítě. V tu chvíli mi došlo, že jediný, co je důležitý, je to, aby nikdo nebyl na Vánoce sám. Vánoce jsou krásná tradice, ale byl kolem nich vytvořen obraz dokonalosti, kterému je vlastně strašně lehký nedostát. Vánoce pro mě ale pořád znamenají hlavně naději a tohle je příběh Josefa, Marie a její matky Anny, jak by se asi odehrál v současnosti.“

 

Fakt, že se Lipův přístup setkal s odezvou dokazuje, že píseň Nikdo nemá být sám se již uchytila v řadě vánočních playlistů na streamovacích servisech. Na závěr dodáme, že spíše minimalistické produkce písně se zhostil Ondřej Turták (ODD), který stojí za produkcí Lipovy poslední desky Příběhy. Samotná koleda je teď doplněna i o lyric video, které civilně zachycuje vývoj a jednotlivé postavy příběhu.