Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
MILEY CYRUS - Flowers
Playlist
MILEY CYRUS
Flowers
Právě vysílá:
Hitrádio Orion
Večer

Žhář z Bohumína vyjádřil podle žalobce lítost, prý chtěl obětem jen pohrozit

Žhář z Bohumína vyjádřil podle žalobce lítost, prý chtěl obětem jen pohrozit
Datum: 10. 8. 2020
Autor: Michal Merenda

Policie dnes obvinila z vraždy a obecného ohrožení čtyřiapadesátiletého muže zadrženého v sobotu kvůli tragickému požáru v panelovém domě v Bohumíně. Žalobce požádal soud, aby muže vzal do vazby. Muž podle obvinění byt úmyslně zapálil. Při požáru zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. U soudu může obviněný, který je v nemocnici, dostat i doživotí. Podle žalobce v bytě pravděpodobně nebyl. Hořlavinu nalil na dveře. Podle státního zástupce policii řekl, že nechtěl nikomu ublížit, ale mělo se jednat o pohrůžku.

"Policie vydala usnesení o zahájení trestního stíhání," řekl žalobce a dodal, že soudu navrhl vzetí muže do vazby. "Vidím dva důvody. Jako hlavní je možný útěk. Obava pramení hlavně z výše trestu, který by v případě odsouzení jistě atakoval horní hranici i výjimečný trest," řekl. Dodal, že panuje i obava, že by muž opakoval trestnou činnost. Soud má o vazbě rozhodnout v úterý.

Mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková řekla, že obviněnému je kladeno za vinu, že s rozmyslem si opatřil hořlavou látku, kterou v panelovém domě vlil do prostoru bytu a na vstupní dveře. "Následně látku zapálil, a tím došlo k požáru celé bytové jednotky," uvedla. V bytě byli v té době lidé na oslavě dětských narozenin. Při požáru či v jeho souvislosti zemřelo 11 osob ve věku od osmi do 73 let.

Podle Króla se obviněný k zapálení bytu přiznal na místě policistům, přiznání později zopakoval při výslechu. "K činu se doznal. Vyslovil určitou formu lítosti. Podrobněji se ale nevyjadřoval. Jako motiv uvedl rodinné spory," řekl Król.

Dodal, že žhář na oslavě jako host nebyl. "Nebyl s největší pravděpodobností ani v bytě. Sám uvedl, že hořlavou látku vylil na dveře. Víc se k tomu nevyjadřoval. Hořlavina se ale nějak dostala dovnitř," uvedl Król. Podle dřívějších informací hasičů se oheň rychle rozšířil a hořelo ve všech pokojích.

Król dodal, že přesný mechanismus vzniku požáru musí upřesnit znalecké posudky popřípadě výpovědi svědků, kterým se podařilo z bytu před požárem uniknout tím, že přeskočili na sousední balkon. "Osoby, které unikly, ale z pochopitelných důvodů ještě nebyly vyslechnuty," řekl žalobce.

Podle žalobce vyšetřování případů potrvá měsíce. Čas zabere například zpracování znaleckých posudků. Zkoumat se bude i duševní stav útočníka. "Zatím nic nenasvědčuje, že by měl diagnostikovanou závažnou duševní poruchu. Vyloučit to ale nemůžeme," doplnil.

Potvrdil, že útočník a někteří zemřelí či zranění byli příbuzní. Podle informací ČTK v bytě byli v době požáru jeho manželka, syn s partnerkou a vnuk. Právní kvalifikace obvinění je jak v případě obvinění z vraždy, tak v případě obvinění z obecného ohrožení zvolena podle nejpřísnějších odstavců. U soudu obviněný může dostat výjimečný trest včetně doživotí.

V 11. patře bohumínského panelového domu začalo hořet v sobotu odpoledne. Šest obětí uhořelo v bytě, pět lidí zemřelo po skoku z okna.

čtk