Moravskoslezské firmy plánují v příštím roce navýšit mzdy svých zaměstnanců oproti letošnímu roku v průměru o šest až osm procent. Vyplývá to ze společného průzkumu pracovní agentury Indicada a Moravskoslezského paktu zaměstnanosti. Do něj se zapojilo přes 30 společností, které dlouhodobě zaměstnávají víc než 30.000 lidí.
Průměrná hrubá mzda podle ČSÚ v Moravskoslezském kraji vzrostla v letošním prvním čtvrtletí na 37.094 Kč. Lidem přibylo ve výplatě průměrně 3075 korun. Po započtení růstu spotřebitelských cen, který byl 16,4 procenta, ale mzda lidem v kraji reálně o 6,4 pct klesla.
"Nejdůležitější zprávou pro celý Moravskoslezský kraj je, že se celková nezaměstnanost drží pod pěti procenty. Na druhou stranu platí, že máme nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a firmy musí o jejich získání a udržení velmi bojovat," vysvětluje ředitel projektu Moravskoslezský pakt zaměstnanosti Martin Navrátil. Pakt sdružuje kraj, město Ostravu a další instituce.
Další komplikací pro místní společnosti je nepružné zaměstnávání cizinců. Počet volných pracovních pozic v kraji dlouhodobě převyšuje počet lidí, kteří práci hledají. Podle personálního ředitele opavské strojírenské společnosti Ostroj Ladislava Botura budou mít moravskoslezské firmy bez dostatečného přílivu zahraničních pracovníků brzy potíže s plněním zakázek.
"Mají-li být místní společnosti konkurenceschopné na poli obchodu, musí mít zajištěny i konkurenceschopné podmínky v oblasti zaměstnávání pracovní síly. To mimo jiné znamená flexibilnější zaměstnávání zahraničních pracovníků. Je a bude to jedna z důležitých cest, jak místním firmám pracovní sílu zajistit," řekl Botur.
Dodal, že společnost Ostroj se snažila zaměstnat 11 Indů pracujících v Polsku. "Nebyli spokojeni s tamními podmínkami. Chtěli přejít k nám. Museli by ale v Polsku dát výpověď, vrátit se do Indie a požádat o vydání zaměstnanecké karty. Celý proces s nejistým výsledkem by trval rok. Většina členů skupiny to odmítla," uvedl.