Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
MANDRAGE - Tanči dokud můžeš
Playlist
MANDRAGE
Tanči dokud můžeš
Právě vysílá:
Hitrádio Orion
Večer

Voják v Olomouci dopadl zloděje z klenotnictví! Byla by ostuda, kdyby mi utekl, řekl

Voják v Olomouci dopadl zloděje z klenotnictví! Byla by ostuda, kdyby mi utekl, řekl
Datum: 2. 7. 2024
Autor: Vladan Hýl


Adrenalin, ale především snahu dopadnout pachatele pocítil při pohledu na prchajícího zloděje pětatřicetiletý Milan Hauer, jeden ze svědků krádeže v klenotnictví v centru Olomouce. Při pronásledování nejen vykryl vlastní napadení ze strany pachatele, ale nakonec významně pomohl policistům k jeho dopadení.

Pomohly mu zkušenosti z jeho profese, zloděj totiž v ulicích Olomouce natrefil na příslušníka 601. skupiny speciálních sil generála Moravce v Prostějově. Za jeho pomoc jej tento týden, stejně jako druhého svědka, učitele základní školy, ocenili policisté.

Případ se stal 18. června v centru Olomouce. Obviněný muž podle policie vstoupil do prodejny klenotnictví a zajímal se o zlaté prsteny. Ve chvíli, kdy si šperky prohlížel, plato, na němž bylo pětatřicet zlatých prstenů za čtvrt milionu korun, vytrhl prodavačce z ruky a dal se s ním na útěk. Před prodejnou si jej všimli dva svědci a začali muže pronásledovat. "Šel jsme si zrovna koupit zmrzlinu, najednou jsem slyšel křik, vyběhla prodavačka. V té chvíli jsme jej začali pronásledovat ještě s jedním mužem, který jel kolem na kole," řekl rotmistr Milan Hauer.

Ve chvíli, kdy jej doběhl, snažil se se zlodějem promluvit, v té chvíli však muž zvedl ze země velký kámen a snažil se ho udeřit do hlavy. Muž útok vykryl, kamenem jej pachatel zasáhl do levého předloktí. Při následném pronásledování policisty navedl na jeho stopu, ti zloděje vzápětí zadrželi.

Rotmistr uvedl, že na stresové situace je v práci pravidelně cvičený, svou roli hrál i adrenalin. "V té chvíli jsme si řekl, že mi nesmí utéct, že by to byla ostuda. Adrenalin fungoval až v druhé části, když mne napadl a udeřil kamenem do levého předloktí," doplnil Hauer.

Podle krajského policejního ředitele Tomáše Landsfelda výrazně pomohla i jeho jasná komunikace s operačním střediskem, kterému voják popsal vzhled pachatele, jeho oblečení i místo, kudy utíká. "Komunikace s operačním byla velmi plynulá a bez emocí, lidé se v takových chvílích nedokáží často vyjádřit, když je ten adrenalin vysoký, bylo rozhodující, že má svědek zkušenosti," uvedl krajský ředitel.

Kromě rotmistra ze speciálních sil se po stopě pachatele vydal také druhý svědek, učitel základní školy Štěpán Hengerič, který v osudnou chvíli místem projížděl na kole. Při úprku pachatel plato s prsteny odhodil, pětadvacetiletý muž zlato sesbíral a počkal na policii. I on se dočkal ocenění v podobě medaile. "Mám radost, že se v dnešní době stále najdou lidé, kteří se angažují," doplnil Landsfeld.

Dopadený recidivista skončil ve vazbě, policie ho obvinila z pokusu těžkého ublížení na zdraví a z krádeže, hrozí mu až deset let vězení. Muž byl v minulosti již dvanáctkrát odsouzen pro různou trestnou činnost, zejména majetkového a násilného charakteru. Z vězení se vrátil 10. června, kde strávil osm let za krádež a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.