Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
KATY PERRY - Teenage Dream
Playlist
KATY PERRY
Teenage Dream
Právě vysílá:
Hitrádio Orion
Večer

TRAGICKÝ POŽÁR V BOHUMÍNĚ: Našly se zápalné látky, stopy vedou ke žháři. Hasiči byli na místě včas

TRAGICKÝ POŽÁR V BOHUMÍNĚ: Našly se zápalné látky, stopy vedou ke žháři. Hasiči byli na místě včas
Datum: 9. 8. 2020
Autor: Michal Merenda

V Bohumíně pokračuje vyšetřování tragického požáru. Při tom v sobotu 8. srpna zemřelo 11 lidí včetně tří dětí. Podle první informací šlo o útok žháře. Spekulace potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček, podle kterého probíhá ještě vyhodnocování důkazů. „Podle informací, které mám, jsou policisté přesvědčení, že mají pachatele, “ řekl v rozhovoru pro ČT.

Noční vyšetřování hasičů ukázalo na místě požáru přítomnost zápalné látky. Jestli šlo o benzín ještě nedokáží stoprocentně potvrdit. Přítomnost hořlavé látky vysvětluje rychlost a intenzitu ohně. "Můžeme potvrdit, že na místě byly nalezeny stopy akcelerantu (hoření), proto takový rychlý průběh toho požáru a rychlý rozvoj. Zatím přesně nemůžeme určit, jestli to bylo na jednom místě nebo na několika místech a ani nemůžeme určit o jaký akcelerant se jednalo," uvedl mluvčí hasičů Popp.

Hasiči zároveň odmítli kritiku, že by na místo dorazili pozdě a začali se záchranou pomalu. „Ti hasiči jsou trénovaní na všechno. Lidé si musí uvědomit, že jedna minuta se jim v takové situaci zdají jako mnoho minut. Hasiči okamžitě při příjezdu rozvinuli dvě zásahové cesty. První vnitřkem domu, tahali tudy hadicové vedení, z druhé strany nastoupila výšková technika. V době příjezdu viděli hasiči lidi na parapetu a proto začali hned nafukovat matraci. Bohužel chyběl čas. Dovolím si říci, že hasiči udělali maximum. Řada z nich teď prodělává velká traumata, “ potvrdil Popp.

Server idnes.cz citoval svědka události Adriana Šipku a jeho verzi, proč k neštěstí došlo. „Co vím z doslechu, tak prý tam byla oslava a došlo na nějaké vyřizování účtů kvůli ženské. Ten, co to zapálil, byl takový menší Rom. Policisté ho odvedli v poutech, “ dodal pro idnes mladý muž. 

Podle informací, které má k dispozici, nemá dům ohroženou statiku a nehrozí jeho zborcení. Obyvatelé by se tak dnes mohli postupně vracet do jednotlivých bytů. "Stále platí ta informace, že ten dům je odpojen od elektrické energie i od plynu," uvedl Popp. Místostarosta města Igor Bruzl uvedl, že město je nájemníkům z nejvíc zasažených bytů připraveno zajistit náhradní ubytování. Panelový dům je ve vlastnictví města.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Nový Bohumín krátce před 18:00, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Během požáru bylo rovněž deset lidí zraněno, včetně hasičů a policisty. Na místo bylo postupně vysláno šest zdravotnických a tři lékařské posádky z nejbližšího okolí, včetně letecké výjezdové skupiny z Ostravy.

Posádky záchranné služby převezly zraněné do Fakultní nemocnice v Ostravě, do Městské nemocnice Ostrava a do nemocnic v Karviné-Ráji a v Havířově. "Dvě osoby utrpěly těžké popáleniny, zbývajících osm pacientů mělo popáleniny lehčí nebo byli zasaženi různými stupni nadýchání zplodin hoření," uvedl mluvčí záchranné služby Ladislav Lang. Dodal, že dalších pět pacientů, u nichž šlo o lehčí poranění nebo akutní stresovou reakci, bylo po ošetření ponecháno na místě. Lidé už na sociálních sítích vyjadřují účast pozůstalým.

Iva Piskalová z Fakultní nemocnice Ostrava dnes řekla, že v tomto zdravotnickém zařízení je hospitalizováno pět pacientů. Dva jsou na jednotce intenzivní péče ve vážném stavu. Tři pak na standardním oddělení. Jsou stabilizovaní a mimo ohrožení života. Stará se o ně personál Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie.