Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
DEMI LOVATO - Let It Go
Playlist
DEMI LOVATO
Let It Go
Právě vysílá:
Hitrádio Orion
Večer

Pozor na jazyk! Psi vám rozumí víc, než jste si mysleli!

Pozor na jazyk! Psi vám rozumí víc, než jste si mysleli!
Datum: 26. 3. 2024
Autor: Vladan Hýl


Psi rozumí významům velkého množství slov – nejen základních rozkazů! Vyplývá to z nejnovějších vědeckých výzkumů. Naši čtyřnozí kamarádi nejčastěji rozumí významům a názvům předmětů, na kterých jim záleží. Jako jsou hračky a další věci v domácnosti nebo třeba na zahradě.

Maďarští vědci sledovali mozkovou aktivitu u psů, kterým různé předměty ukazovali, šlo třeba o míčky, hračky nebo vodítka.
"Myslím, že tuto schopnost mají všichni psi. " řekla Marianna Boros, která pomáhala zorganizovat experimenty na univerzitě Eötvös Loránd v Maďarsku. "To mění naše chápání vývoje jazyka a náš smysl pro to, co je jedinečně lidské."

Vědci byli již dlouho fascinováni tím, jak se psi skutečně dokážou naučit významy slov, a vytvořili několik důkazů na podporu této teorie. Průzkum v roce 2022 zjistil, že majitelé psů věřili, že jejich chlupatí společníci umí správně reagovat na 15 až 215 slov.

Rekordmankou je pak border kolie Chaser z americké Jižní Karoliny, která se v rámci výzkumu v roce 2011 dokázala naučit přes tisíc slov označujících různé předměty. Šlo o 800 látkových hraček, 116 míčků a 26 frisbee.

Psi ale podle studie nejspíš nerozumějí slovům tak dobře jako lidé. Bude to vyžadovat další práci, abychom například pochopili, zda psi dokážou zobecnit způsob, jakým se tomu lidé učí jako kojenci, a pochopit, že slovo „míč“ nemusí odkazovat na jednu konkrétní hračku.

A výzkum taky komplikují situace, že psi často můžou daným slovům rozumět, ale rozhodnou se nereagovat. Třeba protože se nudí, nebo si v tu chvíli chtějí hrát s něčím jiným.