Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
SHAWN MENDES - There's Nothing Holdin' Me Back
Playlist
SHAWN MENDES
There's Nothing Holdin' Me Back
Právě vysílá:
Kuba Ohnutek
Víkend

POŠTA SCHVÁLNĚ ZPOMALILA: Pošťáci stávkují kvůli přetěžování

POŠTA SCHVÁLNĚ ZPOMALILA: Pošťáci stávkují kvůli přetěžování
Datum: 29. 9. 2021
Autor: Michal Merenda

Do třídenní stávky na České poště za zlepšení pracovních podmínek vyhlášené dvěma menšími odborovými organizacemi se podle jejich údajů zapojilo 9132 pošťáků, tedy třetina všech zaměstnanců. Stávka má mít formu zpomalování práce. Podle vedení pošty všechny pobočky i další provozy v současnosti fungují bez omezení a stávka se v praxi neprojevila.

"Pobočky České pošty jsou od středy do pátku otevřeny podle běžné otevírací doby. Práce při třídění a doručování zásilek také běží jako obvykle. Zástupci dvou odborových organizací ani přes několik výzev České pošty nepředložili žádné seznamy stávkujících, ani neposkytli další jinou součinnost vzhledem k avizované stávce. Žádnou stávku nevyvolali, zaměstnanci nastoupili do práce," řekl ČTK mluvčí Matyáš Vitík.

Podle předsedy odborové organizace NOS ČP Filipa Janovského stávka začala. "Rozdělení po jednotlivých dnech a pracovištích musíme ještě statisticky zpracovat," řekl ČTK.

Odboráři v srpnu iniciovali jednání s vedením podniku kvůli údajnému přetěžování pošťáků a porušování pravidel bezpečnosti práce. Vedení slíbilo zřídit pracovní skupinu, která by konkrétní případy prošetřila. Zároveň ale vydalo prohlášení, že podle výsledků opakovaných kontrol k porušování předpisů na poštách nedochází. Odbory proto stávku potvrdily a oznámily vytvoření vlastní kontrolní skupiny.

Vedení pošty je podle Vitíka připraveno na společné jednání. Na dřívějších dohodách, že je Česká pošta připravena se podílet spolu s odbory na řešení konkrétních oznámení na dodržování bezpečnosti práce, se nic nemění.

Česká pošta zaměstnává 27.000 lidí a provozuje 3200 poboček. Podnik je od roku 2018 ve ztrátě. Odboráři pošty naposledy stávkovali před pěti lety za vyšší mzdy.