Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
CYRIL - Stumblin' In
Playlist
CYRIL
Stumblin' In
Právě vysílá:
Hitrádio Orion
Večer

Pet lahve už jenom s víčky „na pevno“! Od července je to povinnost!

Pet lahve už jenom s víčky „na pevno“! Od července je to povinnost!
Datum: 4. 7. 2024
Autor: Vladan Hýl


Výrobcům a dodavatelům nápojů v plastových lahví se začátkem července vypršel termín, do kdy museli přijít se způsobem, jak dodávat jen lahve s neoddělitelnými víčky. Už v nejbližších dnech bychom se proto měli setkávat jen s lahvemi s víčky „na poutku“. Cílem opatření je snížení množství plastového odpadu v přírodě.

Část výrobců v Česku se opatření přizpůsobila už zhruba před rokem, tak jako předtím i jinde v Evropě a po testech, jak uzávěr uchytit, aby moc nevadil. Na spojení uzávěrů s lahvemi se dohodla Evropská unie už v roce 2019 v rámci strategie, jak omezit znečištění plasty. Změna se zprvu setkala s odmítavými reakcemi zákazníků.

„Po pár týdnech se to tak ustálilo a zvykli si, a teď už to považují za normální součást naší produkce, “ prohlásil ředitel pro korporátní záležitosti a udržitelnost firmy Coca-Cola Michal Dyttert.

Všichni výrobci ale nadále nepovažují řešení za ideální. Společnost Kofola věnovala zkouškám upevnění víček rok a půl. Upozornila na zvýšené náklady i některé studie, podle kterých se spotřebuje více plastu. Řešením bude podle firmy až zálohování a skutečná recyklace. „Z pohledu nějaké dlouhodobé strategie se my snažíme ubírat množství použitého PETu v lahvích, “ řekla manažerka komunikace Kofoly Jana Ptačinská Jirátová. „Toto nařízení nám naopak přineslo víčka, která mají vyšší gramáž než ta, která jsme používali předtím, “ konstatovala.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) si myslí, že počáteční verze připevněných uzávěrů byly nezdařilé, později se ale zlepšily. „V současnosti se z toho dá pít, je to bez problémů, a zároveň se to víčko neodděluje, “ řekl.


Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz