Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
PHARRELL WILLIAMS - Happy
Playlist
PHARRELL WILLIAMS
Happy
Právě vysílá:
Kuba Ohnutek
Víkend

Občanku v mobilu už berou i pracáky, finančáky, kraje, obce a další místa

Občanku v mobilu už berou i pracáky, finančáky, kraje, obce a další místa
Datum: 1. 7. 2024
Autor: Michal Merenda

Úřady práce, finanční úřady, kraje, obce s rozšířenou působností, soudy i zbytek policie od dneška také přijímají eDoklady. K ověřovatelům rychle přibývají také soukromé subjekty, například jako první banka se v předstihu přidala Air Bank. 

Od 1. ledna 2025 se mezi ověřovatele přidají další instituce, jako jsou zbývající obce, okrskové volební komise, školy, zdravotní pojišťovny, banky, notáři, Česká pošta a zastupitelské úřady. Mnoho obcí a krajů se již dobrovolně zapojilo v předstihu.

Občané si mohou stáhnout aplikaci eDoklady z App Store nebo Google Play. Pro jejich používání potřebují pouze smartphone a Identitu občana.

eDoklady nabízejí řadu výhod ve srovnání s klasickým občanským průkazem, jako je větší kontrola nad poskytnutými údaji, jejich snadné kopírování, lepší zabezpečení a ochrana proti zfalšování, možnost sledování historie prokazování a jednoduché odpojení v případě ztráty.

Postupně se do eDokladů přidají další doklady, plánují se například kartičky pojišťovny nebo potvrzení o studiu. Soukromé subjekty, jako jsou restaurace, obchody či hotely, se mohou snadno registrovat přes datovou schránku.

Současně platí, že plastová verze občanského průkazu zůstává nadále platná, a občané se jí budou moci prokazovat jako dosud, eDoklady představují pouze možnou alternativu. Je třeba na to myslet hlavně před cestou na dovolenou do zahraničí, pro kterou eDoklady využít nelze.