V neděli 29. října v Česku začíná platit zimní čas. Znamená to, že se v noci ze soboty na neděli můžeme prospat o hodinu déle. Hodiny se totiž ve tři ráno posunou zase zpátky na 2:00.
Zrušení střídání tzv. Letního a zimního času v Evropě přitom Evropský parlament odhlasoval už v roce 2019. Proč tedy střídání pořád trvá?
Podle Evropského rozhodnutí z roku 2019 má mít každý stát možnost vybrat si čas, který upřednostňuje. Rozhodnutí europarlamentu měla potvrdit Rada Evropské unie, tedy ministři z členských zemí, ale za čtyři roky se této otázce nepodařilo věnovat dostatek času.
Byla za tím řada důvodů. V posledních čtyřech letech se totiž objevila řada problémů, které měly přednost. Ať už šlo o Brexit, pandemii Covidu, migrační krizi nebo válku na Ukrajině. Ministři se však podle serveru eurozpravy.cz ve skutečnosti vyhýbají diskuzi na toto téma, protože si uvědomují, že otázka času může rozdělit Evropu.
Letní čas by preferovali Hlavně Portugalci, Kypřené a Poláci. Naopak největší zastánci zachování zimního času jsou třeba Finsko, D8nsko nebo Nizozemsko. Evropa je navíc ještě rozdělená do tří časových pásem. Západoevropský čas platí pro Irsko a Portugalsko, východoevropský čas pro země jako Litva, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Kypr, zatímco středoevropský čas převažuje v zbytku Evropy.
Pokud by se státy nedohodly na změně času, Evropa by mohla být mnohem více rozčleněna podle časových pásem.
Zatím to ale ani nevypadá, že by mělo v dohledné době k nějakým změnám ve střídání času vůbec dojít. Jedinými evropskými zeměmi, kde se čas nemění, zůstávají Island, Bělorusko a Rusko.
Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v době energetické krize na konci 70. let minulého století. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se země připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z podzimu 2018 se zrušením střídání času v Česku souhlasilo 70 procent dotázaných. Celkem 44 procent respondentů si přálo trvale letní čas a 24 procent zimní.
Zdroj: eurozpravy.cz