Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
BLACK EYED PEAS - Where Is The Love?
Playlist
BLACK EYED PEAS
Where Is The Love?
Právě vysílá:
Olda Gbelec
Odpoledne

Nová radnice v Ostravě bude od července národní kulturní památkou!

Nová radnice v Ostravě bude od července národní kulturní památkou!
Datum: 11. 6. 2024
Autor: Vladan Hýl


Dominanta Ostravy Nová radnice bude 1. července zapsána do seznamu národních kulturních památek. Budova postavená v letech 1925 až 1930 je dodnes největším radničním komplexem v zemi. Nepřehlédnutelná je i její radniční věž sahající do výšky 86 metrů. Zápis na seznam je podle primátora Jana Dohnala prestižní záležitostí.

"To, že Nová radnice bude na seznamu národních kulturních památek, je pro nás dobrá zpráva. Budova má svoji historickou hodnotu a do jisté míry je to věc prestiže, dostaneme se na seznam národních kulturních památek, dostaneme se do lepších turistických map, ale dostaneme se i k lepším možnostem v rámci dotační politiky. Pokud bychom někdy chtěli dělat opravdu velkou rekonstrukci budovy, tak budeme moci dosáhnout na prostředky, které jsou určeny na národní kulturní památky, a kde jsme nyní tu možnost neměli," uvedl Dohnal.

Objekt Nové radnice u Komenského sadů se slavnostně otevřel 28. října 1930. Dvoukřídlá budova s vyhlídkovou věží vznikla podle společného projektu brněnského architekta Vladimíra Fischera a ostravských stavitelů Františka Koláře a Jana Rubého. Interiéry navrhoval ostravských architekt Karel Kotas.

Radnici zdobí čtyři bronzové sochy v nadživotní velikosti, umístěné nad hlavním průčelím, které jsou alegoriemi hornictví, vědy, obchodu a hutnictví. V interiéru je pak zajímavou technickou památkou funkční paternosterový výtah v jižním křídle. Hlavní zásluhu na vybudování objektu měl tehdejší starosta města Jan Prokeš, podle něhož je pojmenováno i náměstí před budovou.