Překrásnou POLÁRNÍ ZÁŘI se dnes v podvečer podařilo vyfotit Kateřině Krupové 👍👍👍👍 v Petřvaldu u Karviné. Experti přišli s tím, že by dnes mohla být záře viditelná, až během odpoledne. Už večer se ale nebe nádherně rozzářilo. Kdyby nebylo na většině území Moravy a Slezska zataženo, mohli jsme ji vidět i jinde.
Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný. Podle Horálka je současná polární záře důsledkem přímého zásahu Země oblakem nabitých částic ze Slunce, který se uvolnil 3. listopadu dopoledne.
"Dnes před obědem dorazil k Zemi materiál z jedné ze slunečních erupcí. Aktuálně je zemské geomagnetické pole narušené a je naděje na spatření polární záře po setmění. Není vyloučené, že ještě dorazí k Zemi i další, pozdější erupce. V takovém případě by šance na spatření polární záře ještě výrazně vzrostla," uvedl ČHMÚ.
Počasí ale podle meteorologů pozorování moc nepřeje, na většině území se totiž vyskytuje velká oblačnost. Větší šance na zmenšenou oblačnost jsou na jihu Čech, na Vysočině a na jižní Moravě. "Pokud se o spatření polární záře chcete pokusit, můžete hned zvečera," sdělili.
Sledovat polární záři je podle odborníků nejlepší z místa s otevřeným obzorem na sever, nejlépe na horách či jiných místech, kde je tmavá obloha. V severských zemích jsou polární záře viditelné po celé obloze, v ČR se objevují nevysoko nad severním obzorem, takže si je nezkušený pozorovatel může splést se září vzdáleného města. Polární záře se dnes dá podle Horálka rozeznat červenou a zelenou barvou.
Jak dlouho budou nynější polární záře v Česku pozorovatelné, se nedá podle Horálka odhadnout.