Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
DAVID GUETTA & COZI - Baby When The Light
Playlist
DAVID GUETTA & COZI
Baby When The Light
Právě vysílá:
Hitrádio Orion
Noc

KORONAVIRUS, VŠE CO POTŘEBUJETE VĚDĚT - Co je to za nemoc, jaká je prevence, důležitá telefonní čísla

KORONAVIRUS, VŠE CO POTŘEBUJETE VĚDĚT - Co je to za nemoc, jaká je prevence, důležitá telefonní čísla
Datum: 2. 3. 2020
Autor: Michal Merenda

KORONAVIRUS – ZÁKLADNÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI

Co je koronavirus?


Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony.

Jak se nákaza koronavirem projevuje?

Mezi projevy nákazy koronavirem patří horečka, těžký kašel, bolest na hrudi, případně rýma a dušnost.

Měl bych v případě příznaků běžet k lékaři?

Pokud na vás něco leze, nepřecházejte to a zůstaňte doma. Vše řešte s lékaři a hygieniky telefonicky. Pokud vám začne být hodně zle, zavolejte si záchranku – sami nikam nechoďte.

Kam volat, když mám strach, že jsem se nakazil?

Pokud se objeví příznaky jako teplota, kašel, dušnost, kontaktujte telefonicky infolinku státního zdravotního ústavu – 724 810 106 . Volat můžete i na krajské hygienické stanice.

Kde mi poskytnou další informace?

Fungují nonstop linky Státního zdravotního ústavu – 724 810 106 a 725 191 367. NEVOLEJTE NA LINKU 155, tam volejte jen v případě akutního stavu.

Kde hledat informace na webu?

Vše důležité najdete na www.szu.cz, www.mvcr.cz a www.mzv.cz

Jak se proti nákaze bránit?

Je to jednoduché – základní hygienou – kašlete do kapesníků, neutírejte si nos holou rukou. Často si myjte ruce mýdlem a vodou. Popřípadě používejte dezinfekční prostředky na bázi alkoholu

Nakazím se taky, když trávím čas s nakaženým člověkem?

Nákaza Koronavirem není automatická, přesto doporučují lékaři, aby nakažený trávil čas v jediné místnosti a nosil roušku. Komunikovat by měl jen s jedním člověkem.

Jak dlouho trvá inkubační doba?

Dva dny až dva týdny. Pokud si myslíte, že jste ohrožení nákazou například po návratu z postižených oblastí, tak po celou inkubační dobu – 14 dnů od možné nákazy zůstaňte doma, nikam nechoďte. Vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi.

Pomůže mi rouška?

Rouška je pro nemocného, pokud se chcete ochránit před nákazou, sežeňte si respirátor s označením FFP3. Ten proti koronaviru chrání.

Jak se nemoc přenáší?

Jde o kapénovou infekci, virus se může šířit dotykem, zakašláním, přenáší se zejména díky nedostatečné hygieně. Nejnovější studie varují také před schopností koronaviru přenášet se přes výkaly. 

Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?


Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

Kdo mi dá potvrzení o tom, že musím do karantény?

Kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře a požádejte ho vystavení potvrzení o nařízení karantény

Jaké oblasti se považují za rizikové?

Celá pevninská Čína, severní Itálie – Lombardsko, Benátsko, Jižní Korea, Írán, Japonsko + další postižené oblasti podle měnící se epidemiologické situace) nebo přestup na velkých letištích v Číně.

Existuje vakcína proti nákaze COVID-19?


V současné době není k dispozici vakcína, která by chránila proti tomuto novému koronaviru.  

Jaká je tedy léčba tohoto onemocnění?


Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. Tělo by si pak mělo poradit samo.

Kolik má ČR k dispozici infekčních lůžek?


Celkem je možné využít přes 1000 lůžek na infekčních odděleních po celé České republice. Mezi nimi je specializované pracoviště Nemocnice na Bulovce. Dále lze aktivovat specializovanou vojenskou nemocnici v Těchoníně.

Mám se bát zásilek z Číny a dalších postižených oblastí?

Ne. Americké úřady uklidňují občany, že také přenos pomocí zásilek z Číny je zcela nepravděpodobný. Koronavirus 2019-nCoV se přenáší stejně jako jiná respirační onemocnění, tedy přenosem z člověka na člověka nejsnáze kapénkovou infekcí. Virus nepřežije mimo lidský organismus více než několik hodin.

Co mi nepomůže?

Nesnažte se léčit podezření na koronavirus antibiotiky ani babskými radami. Nemoc může mít zejména u oslabeného organismu závažný průběh a může se snadno šířit. Původce wuchanské epidemie je virus, tedy na něj antibiotika vůbec nezabírají. Zatím není známá žádná léčba, nefungují prokazatelně ani rady, které se objevují na sociálních sítích (jako je například česnek nebo alkohol).

Pro ty, kdo cestují:

Co doporučuje Světová zdravotnická organizace: