Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
MAREK ZTRACENÝ - Naše cesty
Playlist
MAREK ZTRACENÝ
Naše cesty
Právě vysílá:
Kuba Ohnutek
Odpoledne

Konec katovických trubiček v Ostravě! Proč oblíbená waflárna už neotevře?

Konec katovických trubiček v Ostravě! Proč oblíbená waflárna už neotevře?
Datum: 17. 1. 2024
Autor: Vladan Hýl


Řadu let fungoval v centru Ostravy, hned vedle Masarykova náměstí, stánek s waflemi a oblíbenými katovickými trubičkami. Od ledna ale zůstal zavřený. Stánek provozoval od roku 2006 Ladislav Kachel. Nejdřív se tu prodávaly květiny, pak zmrzlina. „Nakonec jsme z toho vytvořili bistro s vaflemi, trubičkami a zmrzlinou. Naše rurki byly vyhlášené široko daleko, jezdili k nám na ně i lidé z Polska nebo ze Slovenska, “ řekl Kachel pro patriotmagazin.cz.

Dříve se oblíbená sladkost – katovické rurki – prodávaly v centru v Dlouhé ulici, asi jen 200 metrů od známého stánku. A proč tedy tento už neobnoví provoz? Město v totiž v této proluce plánuje postavit parkovací dům.

„Lokalitu Msgre Šrámka čeká zásadní proměna prostranství před Katedrálou Božského Spasitele s omezením parkovacích ploch a dopravy v okolí. Na projektu změny prostranství se pracuje řadu let, v roce 2017 proběhla první architektonická soutěž, která však nepřinesla kýžené výsledky. Město plánuje náhradu redukovaných parkovacích míst v podobě několikapatrového parkovacího domu, který bude vybudován na ploše, jejíž součástí je také takzvaná Waflárna, “ řekla mluvčí Ostravy Gabriela Pokorná.

Návrh parkovacího domu vzešel z architektonické soutěže, které se zúčastnilo dvacet uchazečů. „Multifunkční parkovací dům poskytne kýžená parkovací stání v centru města, uvolní veřejný prostor v okolních ulicích a plochách před významnými budovami, nabídne důstojný prostor před katedrálou. Parkovací dům obsáhne dvě podzemní a sedm nadzemních podlaží, skýtat bude 400 parkovacích stání. V parteru objekt nabídne prostor pro obchody, služby i gastronomii, “ upřesnila ostravská mluvčí Pokorná.

Waflárna měla své zákazníky, objekt ale v posledních letech chátral a potřeboval další investice. „Vím, že to už nebyl reprezentativní prostor. Ale v posledních letech jsem do toho nechtěl investovat, když jsem věděl, jak to celé může dopadnout. S tím, abych trubičky prodával v novém plánovaném objektu, mě město neoslovilo, takže naše katovické rurki v Ostravě končí," uvedl Kachel. O tom, že by trubičky prodával jinde, nepřemýšlí. „Byla to tradice, patřilo to k centru, je mi líto, že je konec. Ale svých dalších aktivit mám dost, na toto už nemám sílu, “ uzavřel.Zdroj: Patriotmagazin.cz