Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
LINKIN PARK - New Divide
Playlist
LINKIN PARK
New Divide
Právě vysílá:
Olda Gbelec
Odpoledne

Kněz z Frýdlantu nad Ostravicí se přiznal k porušení celibátu! Má ženu a dítě!

Kněz z Frýdlantu nad Ostravicí se přiznal k porušení celibátu! Má ženu a dítě!
Datum: 25. 1. 2024
Autor: Vladan Hýl

Třiačtyřicetiletý kněz z Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku porušil celibát. Před několika dny během bohoslužby přiznal farníkům, že má rodinu - ženu a dítě. Informoval o tom deník Blesk. Za své jednání se kněz omluvil a uvedl, že v nejbližších dnech podá žádost o odchod z kněžské služby. Případ, kdy kněz podá žádost o odchod z kněžské služby kvůli rodině, se podle ostravsko-opavské diecéze stane jednou za několik let.

Od některých věřících se knězi dostalo podpory. Podle jedné z žen z frýdlantské farnosti se nad slovy kněze pobuřovalo jen pár starších věřících. "Zrušila bych celibát. Současná doba je pro lidi psychicky náročná, což znamená i velký nápor na kněze, protože na ně všichni sypou svoje problémy ve velkém. Jenže oni jsou pak na tu nálož sami, “ uvedla žena.

Také biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David požádal farníky, aby jejich silné a temné negativní emoce nezastínily všechno dobré, co farář udělal.

Celibát je závazek žít bez manželství a bez pohlavního styku, což faráři slibují při svěcení, kněžské děti by proto neměly existovat. Přesto je jich ve světě podle organizace Coping International odhadem okolo 10.000, uvedl Blesk.

Papež František se loni vyslovil, že by mohla být povinnost celibátu zrušena. Například východní katolické církve ho nepožadují a jejich kněží se běžně žení.