Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
ED SHEERAN - Celestial
Playlist
ED SHEERAN
Celestial
Právě vysílá:
Kuba Ohnutek
Odpoledne

Kličkování mezi výmoly! Autoškola ve Skotsku přišla s užitečnou novinkou!

Kličkování mezi výmoly! Autoškola ve Skotsku přišla s užitečnou novinkou!
Datum: 21. 2. 2024
Autor: Vladan Hýl


Matthew Worthington, který žije v Paisley v Glasgow, učí studenty jak se sebevědomě a bezpečně vyhýbat nebezpečí na silnici. Pětatřicetiletý instruktor řekl, že v posledních měsících se situace s výmoly na silnicích, kde vyučuje, výrazně zhoršila.

V důsledku toho byl nucen vyměnit čtyři pneumatiky a zrušil lekce, zatímco se prováděly opravy.

„Silnice ve Skotsku byly vždy hrozné – ale v posledních zhruba šesti měsících se ještě zhoršily. Studenti jsou opravdu nervózní – někteří z nich se chtějí vyhýbat určitým oblastem kvůli výmolům a jsou extrémně nervózní.

Výmoly však podle něj nepředstavují nebezpečí pouze pro pneumatiky nebo auta, ale hlavně pak pro účastníky silničního provozu. „Lidé se mezi výmoly snaží kličkovat a zapomínají na bezpečnost, “ vysvětlil Worthington.

Řidiči i studenti jeho autoškoly totiž při těchto manévrech často vůbec nekontrolují zpětná zrcátka, a to značně zvyšuje pravděpodobnost dopravních nehod jak mezi automobily, tak například s mnohem zranitelnějšími cyklisty.

Matthewovy lekce proto zahrnují důkladné školení o tom, jak se bezpečně přiblížit k výmolům, a také o potenciálních nebezpečích. Tématu se věnuje od prvního dne výuky, aby se zajistilo, že žáci mohou klidně manévrovat po nerovném povrchu vozovky.

Jdu do hloubky – před lekcemi si na kraji silnice povídáme o nebezpečí výmolů. Je to něco, co jsem začal zavádět od prvního dne – pokud začnu učit úplně nového řidiče, konverzace ‚jak se vyhnout výmolům‘ přijde docela rychle.“

Matthew radí, že pokud musíte projet výmolem, musíte držet volant „rovně a pevně“.

Je lepší do toho trefit rovnou, než se tomu snažit vyhnout a projíždět pod úhlem – může vám prasknout pneumatika. Hledejte tmavší skvrny na silnici nebo náhodné skvrny vody – i pod tou vodou může být výmol.“