Dva muži na Novém Zélandu a ve Španělsku vytvořili "zemský sendvič"! Umístili totiž dva plátky chleba na přesné body na obou stranách planety současně.
Etienne Naude z Aucklandu, řekl britské BBC, že chtěl takový sendvič vyrobit roky, ale dlouho nemohl sehnat někoho na druhé straně Zeměkoule – ve Španělsku. Až když si dal online inzerát, konečně se zadařilo.
Muži použili zeměpisnou délku a šířku, aby se ujistili, že jsou si přesně naproti. To znamenalo, že mezi plátky se nacházelo asi 12 724 km Země - a asi 20 000 km okolo Země, kdyby se chtěli navštívit a cestovali tradiční cestou.
Nebyli ale první, kdo s tímhle nápadem přišel! První „zemský sendvič“ je připsán americkému umělci Ze Frankovi, který v roce 2006 zorganizoval položení na Zem dvou plátků bagety – také na Novém Zélandu a ve Španělsku.
19letý Etienne Naude chtěl vytvořit svůj vlastní „zemský sendvič“, na internetu si proto zjistil, kde je přesný zemský protipól jeho polohy a zjistil, že jde o jih Španělska. Po internetu se pak spojil se španělským kuchařem Angelem Sierrou.
Jakmile byli muži v kontaktu, přišla na řadu ta záludná část – udělat si sendvič s jinou osobou, když jste na opačných stranách planety.
"Bylo to docela těžké zorganizovat, protože je to 12hodinový časový rozdíl," řekl Naude. "A je třeba zařídit spoustu věcí, jako je druh chleba, čas, přesné místo a tak dále."
Naude musel ujet jen několik set metrů, aby našel vhodné veřejné místo na své světové straně. Angelo Sierra na opačné straně Země ale musel ujet 11 km.
Naude pak pomocí laserového zaměřovače umístil několik krajíců vlastnoručně upečeného chleba chleba na přesné místo na Novém Zélandu.
Jeho protějšek použil devět krajíců neoznačeného chleba, aby se ujistil, že zakryje přesné místo. Složený obrázek, který ukazuje oba muže, jejich chléb a jejich souřadnice, byl poté zveřejněn na internetu.
Kdybyste si ale chtěli podobný pokus vyzkoušet i u nás, měli byste to podstatně těžší. Protipól České republiky je totiž ve vlnách Tichého oceánu.