Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
AVA MAX - Sweet But Psycho
Playlist
AVA MAX
Sweet But Psycho
Právě vysílá:
Kuba Ohnutek
Víkend

Jarní únava není mýtus! Co ji způsobuje a jak s ní bojovat?

Jarní únava není mýtus! Co ji způsobuje a jak s ní bojovat?
Datum: 23. 3. 2024
Autor: Vladan Hýl


V jarních týdnech hlavně kvůli proměnlivému počasí čelí naše tělo řadě výzev! Teploty často výrazně kolísají, ráno často naměříme kolem nuly a přes den se pak potíme při dvacetistupňových teplotách. Časté proměny počasí a teplot totiž způsobují pokles krevního tlaku, který často může vést právě k únavě nebo závratím. Nejvíce jarní únava dopadá na ženy a starší lidi.

Na jaře se nám taky navíc bouří hormony. Serotonin, takzvaný „hormon štěstí“, a melanin, který ovlivňuje spánek, si totiž prakticky docela konkurují. V zimě se tělo evolučně přepíná do úsporného režimu, kdy se zvýší produkce melatoninu, který se uvolňuje ve tmě. Tento hormon nám umožňuje klidný spánek. S prodlužováním dnů na jaře, které je právě v březnu nejrychlejší, se prudce zvyšuje intenzita světla, které podporuje produkci serotoninu odpovědného za dobrou náladu a podporuje naši aktivitu. Současně se omezí uvolňování melatoninu. Nastavení rovnováhy ale často trvá až několik týdnů.

A jak s jarní únavou co nejlépe bojovat?

Každému může pomáhat něco jiného, ale obecně se doporučuje pohyb a pobyt venku, hlavně při slunečném počasí. Nemusíte hned vyrážet běhat, ale aspoň hodinová procházka rozhodně pomůže. Pomáhá také třeba otužování.

Na jaře se taky vyplatí ozdravit jídelníček. Je dobré na jaře jíst více zeleniny a ovoce a po zimě, kdy jíme spíše těžší potraviny, se zásobit vitamíny.


Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz