Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
TWOCOLORS & SAFRI DUO & CHRIS DE SARANDY - Cynical
Playlist
TWOCOLORS & SAFRI DUO & CHRIS DE SARANDY
Cynical
Právě vysílá:
Hitrádio Orion
Večer

IMUNITA SE NA NÁS VYKAŠLALA: Čechy po koronavirových opatření kosí i ty nejslabší virózy

IMUNITA SE NA NÁS VYKAŠLALA: Čechy po koronavirových opatření kosí i ty nejslabší virózy
Datum: 27. 9. 2021
Autor: Michal Merenda

Všimli jste si toho? S příchodem podzimu nás ve velkém kosí obyčejné nachlazení. Rýma a kašel se ozývají ze všech stran a vůbec není jednoduché se jich zbavit. Po 18 měsících sociálního distancování se vědci navíc domnívají, že byla imunita lidí oslabena, a ubránit se virům tak pro ně může být těžší.

Se sníženou imunitou mohou lidé onemocnět viry, s nimiž by se za normálních okolností jen málo potýkali, nebo by se u nich mohly vyvinout souběžné infekce, kvůli nimž se budou cítit podstatně hůře. „Nevíme, čeho se v této sezóně dočkáme při běžném nachlazení, “ řekl profesor Ronald Eccles, bývalý ředitel Centra pro nachlazení na Cardiffské univerzitě.

Některé země světa již zaznamenaly návaly běžného nachlazení po uzavírkách. V Hongkongu byly školy a školky svědky „výbuchu“ běžného nachlazení, když se loni na podzim znovu otevřely, přitom rozhodně nejde o jediné místo, kde se to stalo.

Mohlo by se klidně stát, že běžná nachlazení naberou na síle, kvůli poklesu sociálního odstupu a nošení roušek, dýchací trakt nemá dostatek zkušeností s respiračními infekcemi, aby mohl nasadit dostatečnou obranu do první linie, “ uvedl profesor Peter Openshaw z Imperial College London.

Server BBC dokonce mluví o nejhorším nachlazení v dějinách. Jak s virózami bojovat, než se imunita vrátí, je prosté - důležité je mytí rukou, dostatečný přísun vitamínů, pomoci může i pokračování v nošení roušek a pokud se někdo nebude cítit dobře, měl by rozhodně zůstat doma. 

Zdroj: BBC, 21stoleti.cz