Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
Coldplay - Higher Power
Playlist
Coldplay
Higher Power
Právě vysílá:
Lukáš Lowa
Odpoledne

EPIDEMIE NACHLAZENÍ: Nemocnice v MS kraji už nemají kam umisťovat děti

EPIDEMIE NACHLAZENÍ: Nemocnice v MS kraji už nemají kam umisťovat děti

Severní Moravou a Slezskem letí epidemie virových i bakteriálních nemocí dýchacích cest. Začala krátce po návratu dětí do škol a zcela zaplanila orginace a čekárny lékařů. Teď už jsou zahlcená i dětská oddělení včetně jednotek intenzivní péče. Některé nemocnice  musí posílat pacienty do vzádlenějších ústavů v kraji.

„Aktuálně máme asi o třetinu více hospitalizovaných pacientů, než jsme mívali v tomto období v předchozích letech. Jsme zvyklí, že na podzim nemocnost roste. Nejvíce nemocné byly vždy nejmenší děti. Letos se to ale týká všech věkových skupin včetně předškoláků a starších školáků, “ citoval například server idnes.cz primáře dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice Jana Boženského.

Nošení roušek a lockdowny kvůli epidemii covidu-19 lidem oslabily imunitu proti ostatním respiračním infekcím, nesetkávali se s nimi tak často jako dříve. Letos se prakticky neprojevila chřipková epidemie, není ale jasné, jak bude vypadat příští rok. Odborníci radí, aby se nechali očkovat už lidé nad 50 let, malé děti nebo těhotné ženy. Uvedli to dnes na tiskové konferenci k očkování proti chřipce odborníci. Chronicky nemocní a lidé nad 65 let mají vakcínu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

"Už zhruba dva týdny zaznamenávají lékaři vyšší počet akutních respiračních infekcí. Nemocnost je vyšší než v posledních pěti nebo šesti sezónách. Ale dá se ještě hovořit o běžné nemocnosti," řekl na vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Za hlavní důvody považuje návrat dětí do škol a chladnější počasí se začínajícím podzimem. Za extrémní nárůst označil současnou situaci ve své ordinaci praktický lékař pro dospělé Michal Holásek. U dětí podle ředitelky Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové hraje roli i fakt, že rodiče je raději nechávají doma z obavy, aby nešlo o nákazu covidem-19. V běžných letech by podle ní takto nachlazené děti poslaly normálně do školy.

Lidé jsou podle ní k nákaze respiračními infekcemi nyní náchylnější. "Imunita není dlouhodobá, posilujeme ji tím, že se setkáváme opakovaně s různými infekcemi," dodala Jágrová.

zdroj: idnes.cz, čtk