Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
CHAINSMOKERS & COLDPLAY - Something Just Like This
Playlist
CHAINSMOKERS & COLDPLAY
Something Just Like This
Právě vysílá:
Hitrádio Orion
Večer

Česko sevřely až 15ti stupňové mrazy! Ovocnáři bijí na poplach! Kdy se dočkáme oteplení?

Česko sevřely až 15ti stupňové mrazy! Ovocnáři bijí na poplach! Kdy se dočkáme oteplení?
Datum: 23. 4. 2024
Autor: Vladan Hýl


Dnešní noc byla na většině míst v Česku opět
mrazivá. Kromě jižní Moravy a jižních Čech se teplota pohybovala od minus sedmi do minus jednoho stupně Celsia. Někde ale teploty klesly i pod minus deset stupňů. Největší mráz byl na Rolavě na Sokolovsku, kde naměřili minus 15,7 stupně Celsia.

Rolava patří mezi nejchladnější místa v Česku už druhým dnem. V noci na pondělí tam bylo kolem minus 12 stupňů. K tradičně velmi studeným místům se řadí i stanice na Jizerce-rašeliništi v Jizerských horách. V noci na dnešek tam teploty spadly až na minus 14,1 stupně Celsia. Přímo v osadě Jizerka naměřili minus 13,3 stupně.

Na Luční boudě v Krkonoších dnes v noci teplota klesla na minus 13,2 stupně Celsia. Silně mrzlo také v Bílém Potoce na Liberecku, kde rtuť v teploměru klesla na minus 11,6 stupně. Shodně minus 10,3 stupně Celsia meteorologové naměřili na stanicích Bedřichov-Nová louka v Jizerských horách a na Labské boudě v Krkonoších.

Noční mrazy zasáhly hlavně zemědělce! Pěstitelé hlásí mrazem spálené květy ovocných stromů. Řadě vinařů pak v mrazivých nocích nepomohlo na vinicích ani zapalování ohňů. Rozsah škod a vliv mrazů na nadcházející sezónu ale bude možné zhodnotit až za několik dní až týdnů.

Česko v posledních dnech zažilo už několik mrazivých nocí a chladné počasí by mělo podle předpovědi vydržet až do pátku. "V noci na středu bude riziko mrazů přetrvávat na Karlovarsku, na ostatním území zůstanou v důsledku velké oblačnosti teploty většinou nad nulou," uvedli v pondělí meteorologové. Na většinu území se mrazy vrátí pravděpodobně v noci na čtvrtek, případně i na pátek. O víkendu by se ale denní teploty měly vyšplhat výrazně nad deset stupňů a i v noci by mělo být nad nulou.