.webp)
3. 6. 2025 00:00
V Bohumíně na Karvinsku se v úterý otevře nejdelší in-line a cyklistický okruh v Moravskoslezském kraji, který vede kolem Vrbického jezera. Jeho vybudování trvalo více než deset let a stálo téměř 23 milionů korun.
Vrbický okruh o délce 5,7 kilometru se stavěl postupně v pěti etapách. "Myšlenka vznikla už v roce 2014, kdy Bohumín postavil první úsek cyklostezky na protipovodňové hrázi. Odtud se během let (stezka) klikatila dál k Odře, k visutému dálničnímu mostu i ke štěrkovně v Pudlově," uvedla mluvčí. Poslední pátou část spojující areál štěrkovny s bývalou myslivnou se podařilo dobudovat koncem loňského roku.
Město ale muselo ještě nechat opravit úsek, který poničila zářijová povodeň. Velká voda totiž strhla část již hotové trasy. Povodí Odry proto letos protržený břeh mezi Vrbickým jezerem a Orlovskou stružkou opravilo a město na to navázalo vyasfaltováním zhruba šedesátimetrového úseku. Práce za přibližně 250.000 korun skončily v minulých dnech a díky tomu se celý okruh znovu uzavřel.
"Byl to běh na dlouhou trať, nebo spíš jízda dlouhou stezkou, kterou přerušily pandemie coronaviru, válka na Ukrajině a s ní spojená energetická krize, kdy přednost dostaly jiné projekty. Přesto jsme věděli, že Vrbický okruh jednou dokončíme. A teď máme kolem jezera trasu, která rozšíří Bohumíňákům i turistům možnosti rekreace. Propojením všech etap vznikl ve Vrbici ještě delší okruh, než je například kolem přehrady Olešná, “ uvedl starosta Lumír Macura (SOCDEM). Stezku doplňují informační tabule, mapy i speciální směrovky, které návštěvníkům usnadní orientaci.
O údržbu i bezpečnost Vrbického okruhu se město stará ve spolupráci s technickými službami a strážníky. U Vrbického jezera ale chystá ještě jednu novinku pro cyklisty, a to propojení ostravské cyklostezky E s bohumínskou C. Cyklisté tak ušetří kilometr jízdy a vyhnou se zajížďce na parkoviště ve Vrbici. Stavět by se mohlo už v roce 2026, město aktuálně hledá projektanta.