Nejde o vtip, s vážným varováním vyrukovalo město Kopřivnice na svých FB stránkách. "Medvěda spatřilo včera několik myslivců v okolí Červeného kamene. Proto prosíme, abyste při procházkách okolními lesy dbali zvýšené opatrnosti a nenechávali své psy běhat v lese na volno," varovalo město své obyvatele.
Únorové mapování výskytu velkých šelem v Beskydech potvrdilo výskyt rysů a vlků, zatímco přítomnost medvědů nebyla prokázána. Stopy velkých šelem v Beskydech hledali dobrovolníci už poosmatřicáté.
"Vlci se v CHKO Beskydy vyskytují častěji než dříve. Zasahují sem aktuálně tři vlčí smečky. Kromě vlčích smeček se tu vyskytuje jeden vlčí pár a minimálně jeden vlk samotář. Celkem jde v průběhu jednoho kalendářního roku asi o 20 až 25 vlků. Z tohoto počtu se zde ale asi jen deset zvířat vyskytuje celoročně," uvedla Šůlová.
Rys ostrovid je podle ní jedinou velkou šelmou, která se v CHKO Beskydy pravidelně rozmnožuje. Podle dostupných dat se v zimě v Beskydech zdržovalo sedm samostatných rysů a několik odrostlých mláďat. V Javorníkách na moravsko-slovenském pomezí se vyskytovalo šest rysů. Někteří pravidelně přecházeli i do Vizovických vrchů.
"Medvěd hnědý se v posledních letech objevuje v CHKO Beskydy sice pravidelně, ale spíše jen přechodně. Přítomnost této šelmy byla na moravsko-slovenském pomezí v Javorníkách zaznamenána naposledy koncem října loňského roku. V době 'sčítání' se na pobytové znaky medvěda nepodařilo narazit," uvedla Šůlová.
Přímo v terénu vlčí hlídky zaznamenaly výskyt i dalších chráněných živočichů na moravsko-slovenském pomezí. Jde například o druhy jako vydra říční, bobr evropský, jeřábek lesní, datlík tříprstý, strakapoud bělohřbetý, datel černý, puštík bělavý, sýc rousný, kulíšek nejmenší, jestřáb lesní, káně lesní či krkavec velký.