.webp)
Pěstitelé ovoce hlásí letos velmi dobrou úrodu a výsledkem je i vyšší poptávka po službách pálenic. Zákazníci přivážejí především meruňky a švestky, které letos dozrály v hojném množství a mají výbornou cukernatost. Mnohé pálenice na střední Moravě kvůli tomu rozšiřují provozní dobu nebo přijímají objednávky s předstihem, protože zájem o pálení je rekordní.
Například v olomoucké pálenici v Chomoutově zaznamenali nárůst objednávek už v červenci, což je nezvykle brzy. Zatímco loni se kvůli špatné úrodě spustil provoz až v září, letos pracovníci zahájili pálení o několik týdnů dříve. Kromě meruněk přivážejí lidé i směsi ovoce nebo třešně, některé šarže dosahují velmi vysoké výtěžnosti.
Podle provozovatelů bude záležet na dalším vývoji počasí, protože největší nápor se očekává v období švestek. Vzhledem k plným sadům a dobrému zdravotnímu stavu plodů se předpokládá, že sezóna potrvá až do zimy. Výrobci zároveň upozorňují, že zákazníci by si měli rezervovat termín co nejdříve, protože kapacita bývá brzy naplněná.
"Je spousta třešní, višní, s meruňkami to také vypadá dobře. A kvalita je výborná," pochvalují si majitelé pálenic.