.webp)
Letos již podruhé zajistila Ostrava distribuci menstruačních vložek do svých 54 základních škol, jejichž zřizovatelem je město, potažmo městské obvody. Jedinečný ostravský projekt započal svou realizační fázi v únoru 2024, kdy město na popud náměstka primátora Zbyňka Pražáka vyčlenilo částku půl milionu korun k nákupu hygienických potřeb.
Ten tím reagoval na stesky pedagožek, potýkajících se v praxi s poskytováním jejich vlastních menstruačních pomůcek dívkám v častých krizových situacích a inspiroval se také zkušenostmi v zahraničí, např. Skotsku, Irsku, Norsku, Kanadě a dalších zemích, kde na školách jsou menstruační pomůcky běžně volně k dispozici.
V pilotní fázi o vložky projevilo zájem 37 ostravských škol, posléze se pak zapojily všechny ostravské školy. Pro letošní rok vyčlenila Ostrava ze svého rozpočtu na tento projekt jeden milion korun k nákupu potřebného množství menstruačních vložek a zároveň pořídila vhodné zásobníky, kterými jsou na školách vybaveny už všechny dívčí toalety.
„Celkem máme pro letošní rok zajištěno množství 660 tisíc vložek, z něhož jsme již dosud distribuovali na základní školy v rámci dvou rozvozů téměř 200 tisíc. Dalších 69 tisíc nám ještě pro druhý rozvoz poskytla Potravinová banka a ty jsme pak rozdělili mezi 14 vytipovaných základních škol. Třetí vlnu dodávek na školy plánujeme po prázdninách na přelomu září a října a poslední pak v závěru roku. Už také připravujeme podrobné dotazníkové šetření k celkovému vyhodnocení projektu, do něhož chceme zapojit všechny naše základní školy. Jednak, abychom zjistili veškeré aspekty a dopady projektu od jeho spuštění, a to z pohledu žáků i pedagogů i celkové atmosféry ve škole, ale zároveň abychom si také v předstihu ověřili, zda námi odhadované množství dosud pořízených vložek odpovídá reálné potřebě pro plánování jejich dalšího nákupu pro příští rok, “ vysvětluje Zbyněk Pražák, náměstek primátora a autor projektu.
Je třeba zmínit, že tento projekt, který byl prezentován jako řešení „menstruační chudoby“ byl zprvu na některých ostravských školách vnímán i s určitými rozpaky. Nicméně nejenže u nich rychle překonal počáteční ostych plynoucí z obav, aby škola nedostala nálepku „sociální potřebnosti, “ ale naopak získal jejich obrovskou přízeň.
Navíc díky lavině mediálního zájmu se dostal do povědomí lidí v rámci celé naší země a stal se také inspirací pro mnohá další města, jako např. Brna, Liberce, Frýdku-Místku, která stejná opatření už na svých školách nyní také postupně zavádějí.
Projekt již dnes necílí pouze na řešení tzv. „menstruační chudoby, “ ale na obecné zvýšení standardu a komfortu všech dívek při jejich pobytu ve škole během vyučování. Tomu odpovídá i nynější úprava názvu projektu do podoby „Vložky do škol-komfort bez bariér.“