.webp)
30. 6. 2025 00:00
Kola zanechaná dlouho v cykloboxech naproti vlakovému nádraží v Bohumíně na Karvinsku pomohou dětem v Africe. Město se totiž rozhodlo kola darovat neziskové organizaci Kola pro Afriku, která řadu let pomáhá usnadňovat školákům v Gambii cestu za vzděláním. Řekla to mluvčí radnice Lucie Špačková.
Před bohumínským nádražím je čtyři roky v provozu 72 cykloboxů s elektronickým zámkem na čtyřmístný kód. Uložení kol je v nich bezplatné a na vyzvednutí mají uživatelé 22 hodin, boxy denně kontrolují strážníci. Město se ale potýkalo s tím, že kola lidé v boxech nechávali, a proto zpřísnilo provozní řád cykloboxů.
Pokud si kolo uživatel včas nevyzvedne, schránka se uzamkne a otevřít ji může už jen městská policie, a to za poplatek 200 korun. "Když se majitel neozve ani do týdne, přichází na řadu převoz do skladu, poplatek 500 korun a další dvouměsíční čekání. Pak už může město s kolem naložit, jako by bylo opuštěné, třeba jej vydražit anebo darovat," uvedla mluvčí.
Město takto shromáždilo 41 kol, které dobrovolní hasiči odvezli do centrálního skladu Kol pro Afriku v Ostravě-Koblově. Podle ředitele městské policie Romana Honysze přitom v cykloboxech často zůstávají i zachovalá kola.
"Často jde o velmi slušné stroje – horská, treková, občas i elektrokola, byť někdy jen torza. Nikdo se k nim nepřihlásí, přestože jsou zachovalá. A protože nám zabírají místo, musíme řešit, co s nimi. Dříve jsme je prodávali ve veřejné dražbě, teď už je podruhé posíláme dětem do Afriky, kde dostanou druhou šanci a nový smysl, “ řek Honysz.
V Gambii mívají děti do školy i deset kilometrů pěšky. Do školy tak vyráží brzy ráno ještě za tmy. "Mnohé školu vzdají právě kvůli té vzdálenosti. Kolo pro ně znamená zásadní rozdíl," uvedla Libuše Petrová z neziskové organizace Kola pro Afriku. Dodala, že každá škola zapojená do projektu má vyškoleného servisního technika, který se o kola stará. "Děti si je spolu s ním sestavují samy, aby k nim získaly vztah a pochopily, jak fungují, a naučily se je opravovat. Kolo musí v Africe vydržet roky, “ doplnila Petrová.
"Bohumín se zapojil už podruhé, a navázal tak na své dlouhodobé snahy o smysluplné využití opuštěných věcí. Vedle kol město organizuje také veřejné dražby nalezených předmětů nebo nabízí knihy z městské knihovny formou antikvariátu pod širým nebem či v nádražní knihobudce," dodala mluvčí Špačková.