O úspory připravili neznámí pachatelé čtyřiašedesátiletého muže z Přerova ve chvíli, kdy se snažil zřídit si identitu občana. Odkaz na bankovní identitu, se kterou chtěl portál propojit, byl však podvržený. Zadáním přihlašovacích údajů umožnil pachatelům dostat se na svůj účet, který vzápětí vybrali. Policisté se nyní zabývají i případem muže z Olomoucka, který ve snaze investovat do kryptoměny přišel o více než milion korun. Znovu proto vyzývají k obezřetnosti.
Muž z Přerova se identitu občana snažil založit v neděli. "V telefonu si otevřel internetový prohlížeč a hledal. Vyhledávač mu nabídl odkaz na bankovní identitu v bance, kde měl vedený účet. Klikl na zobrazený link a dostal se na stránky banky, které vypadaly věrohodně. Na nich se přihlásil, zadal požadované údaje, a to jméno, příjmení a heslo do internetového bankovnictví," uvedl mluvčí policie Libor Hejtman.
Bankovní identitu se mu však přesto založit nepodařilo a vzápětí se nemohl přihlásit ani do internetového bankovnictví, tam se dostal až v pondělí ráno prostřednictvím počítače. "Tam zjistil, že mu neznámý pachatel mezitím nejprve ze spořicího účtu převedl peníze na jeho běžný účet, a z toho mu pak odčerpal 91.000 korun," doplnil mluvčí.
Policisté v této souvislosti apelují na občany, aby byli obezřetní při práci s odkazy na webových stránkách bank. Pachateli v tomto případě hrozí za trestný čin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku trest až osm let vězení.