.webp)
Město Olomouc spouští program, který má omezit množení toulavých koček. Majitelé mohou získat příspěvek 400 korun na kastraci kocoura a 800 korun na sterilizaci kočky, pokud zákrok proběhl v posledních třech měsících a žadatel má v Olomouci trvalé bydliště. Od začátku roku o podporu požádalo 148 chovatelů, město už vyplatilo téměř 100 tisíc korun.
Podle vedoucího odboru životního prostředí Petra Loyky je cílem snížit počet divokých kočičích kolonií, které vznikají zejména kvůli nezodpovědnému chovu a vyhazování koťat. Město plánuje postupný odchyt a kastraci polodivokých koček, aby se dál nemnožily. Připomíná, že přikrmování toulavých koček problém neřeší a může být pokutováno jako znečišťování veřejného prostranství.
Ročně stojí umístění a kastrace nalezených koček více než půl milionu korun. Odbor životního prostředí zároveň vyzývá občany, aby raději podpořili útulky nebo kočku adoptovali. Nálezy zraněných či opuštěných zvířat mohou lidé hlásit městské policii, která je předá k odborné péči společnosti Vetmedical.