.webp)
Obora v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku je významným turistickým cílem a její uzavření kvůli slintavce a kulhavce je špatnou zprávou pro obyvatele i podnikatele, kteří v obci mají provozovny. Pokud by zákaz trval delší dobu, znamenalo by to problém i pro hrad Hukvaldy, řekl zástupce ředitele Muzea Beskyd Radomír Káňa. Obora hrad obklopuje ze všech stran, jiná cesta než přes oboru do něj nevede. Potíže bude mít i restaurace Na Procházce, která je v oboře.
Hrad Hukvaldy je pobočkou Muzea Beskyd Frýdek-Místek. "Záleží, jak dlouho bude zákaz trvat. Kdyby to bylo kratší dobu, tak by nás to moc nepostihlo, pokud by ale musela být obora zavřená v hlavní návštěvnické sezoně, tak by to problém byl," uvedl Káňa.
Zákaz vstupu do obor v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji má začít platit v pátek, oznámil dnes ministr zemědělství Marek Výborný po jednání Ústřední nákazové komise. Zákaz je podle něj nutný, protože hrozí nebezpečí šíření nákazy lidmi, kteří se v oborách pohybují. Pracovníci obor do nich budou moct vstupovat, budou ale muset procházet přes dezinfekční práh.
Je to dost špatná zpráva, protože turisté, kteří sem přijíždějí, chodí hodně do obory, na procházku a potažmo na hrad. Hlavní tahoun návštěvníků je opravdu obora," řekl hukvaldský starosta Luděk Bujnošek.
Hukvaldská obora je jedním z nejoblíbenějších výletních míst v Moravskoslezském kraji. Od roku 2014, kdy na něj přešla v rámci takzvaného majetkového narovnání mezi státem a církvemi, patří Biskupství ostravsko-opavskému.
Symbolem obory je socha lišky Bystroušky, která tam byla instalována v červnu 1959 na památku premiéry opery hukvaldského rodáka Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Bronzový originál ale v květnu 2015 někdo ukradl, nyní je v oboře kopie vytvořena pomocí moderních 3D technologií.