.webp)
Zastupitelé Frýdku-Místku dnes po dlouhé diskusi schválili vyhlášku, která ve vymezených lokalitách zakazuje žebrání a bivakování. Město si slibuje zvýšení veřejného pořádku a větší pravomoci pro strážníky. Podle opozice je vyhláška špatně připravená, bude těžko vymahatelná a veřejný pořádek nezlepší. Vedení města poukazovalo na to, že na vyhlášce pracovali experti a konzultována byla s ministerstvem vnitra.
Primátor Petr Korč připomněl, že dostává stovky stížností na obtěžující chování některých lidí. Proto město nechalo zpracovat vyhlášku zamezující bivakování a agresivnímu žebrání.
Bývalý primátor Michal Pobucký kritizoval hlavně vymezení pojmu bivakování, které je ve vyhlášce jako jednorázové přespání pod širým nebem, které nevykazuje znaky dlouhodobějšího pobytu, a to bez ohledu na denní dobu. Podle tohoto výkladu by tak strážníci měli postihovat například i dítě, které usne na dece v parku, uvedl Pobucký.
"Vymahatelnost vyhlášky bude mizivá a v podstatě to může napáchat ještě více škody než užitku," uvedl opoziční zastupitel Pavel Machala. Vyhláška je podle něj líbivým gestem, ale sama o sobě je nesmyslná. Někteří opoziční zastupitelé podotýkali, že nelze využívat jen represivní nástroje, ale je nutné posílit i prevenci.
Vedení města se hájilo, že lidem v nouzi nabízí sociální služby a chystá i rozšíření kapacity azylového ubytování, která je plná. Kromě opozice vyhlášku kritizovali i někteří místní. Mezi nimi například Oldřich Morys, iniciátor výzvy proti přijetí vyhlášky, kterou podle něj podepsalo 270 lidí. "Text vyhlášky považujeme za nepřijatelný a diskriminační," uvedl Morys. Dodal, že vyhláška specifikuje 43 lokalit, kde je bivakování a žebrání zakázáno, ale jsou natolik široké, že fakticky zaujímají většinu veřejných prostranství ve městě.
Město se inspirovalo podobnými vyhláškami jiných statutárních měst, například Olomouce či Třince. Dodržování bude kontrolovat městská policie. Za porušení lze uložit pokutu, případně přestupek oznámit správnímu orgánu.