MENU

Divoká noc v Ostravě: Radnici polili hnědou barvou, kvůli Bedřišce se strhla bouře

Divoká noc v Ostravě: Radnici polili hnědou barvou, kvůli Bedřišce se strhla bouře
Denik.cz

V noci na pátek někdo polil hnědou barvou budovu radnice v ostravském obvodu Mariánské Hory a Hulváky. K činu se přihlásila skupina, která obvod obvinila z rasismu kvůli plánovanému vystěhování osady Bedřiška, kde žije většina romských obyvatel. Barvu podle nich použili záměrně jako symbol rasové diskriminace. Starosta Patrik Hujdus obvinění odmítá a incident označil za poškozování majetku. Úřad kvůli útoku zavřel dříve, než je obvyklé.

Po poledni vyrazilo na podporu obyvatel Bedřišky do ulic zhruba 150 lidí, mezi nimi i účastníci Klimakempu. Protestní průvod vedl od krajského úřadu až k osadě a cestou minul i mariánskohorskou radnici, kterou část demonstrantů omotala páskou s nápisem „Tady se ničí životy“. Organizátoři tvrdí, že Bedřiška je příkladem úspěšného soužití Romů a Neromů a symbolem boje proti rasismu.

Samospráva argumentuje, že finské domky v osadě jsou na hranici životnosti a jejich opravy by byly příliš nákladné. Obyvatelům prý nabízí náhradní ubytování, přesto se část z nich brání odchodu a proti postupu radnice už podala dvě trestní oznámení. Podle mluvčí místních Evy Lehotské si lidé váží každé slušné podpory, ranní poškození radnice ale jednoznačně odmítají.

Internetová Hitrádia

LIVE
Osmdesátka
I Owe You Nothing
BROS
I Owe You Nothing - BROS
LIVE
Devadesátka
Star
ERASURE
Star - ERASURE
LIVE
Milénium
I Know What You Want
BUSTA RHYMES & MARIAH CAREY
I Know What You Want - BUSTA RHYMES & MARIAH CAREY
LIVE
Desítka
Somebody That I Used To Know
GOTYE & KIMBRA
Somebody That I Used To Know - GOTYE & KIMBRA
LIVE
Zóna lásky
Circle Of Life
ELTON JOHN
Circle Of Life - ELTON JOHN
LIVE
PopRock
Wake Up
IMAGINE DRAGONS
Wake Up - IMAGINE DRAGONS
Copyright © 2026 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.