MENU

ČERNÁ KOSTKA V OSTRAVĚ BUDE! Novou dominantu otevřou už v roce 2024.

ČERNÁ KOSTKA V OSTRAVĚ BUDE! Novou dominantu otevřou už v roce 2024.

Stavba vědecké knihovny neboli takzvané Černé kostky v Ostravě nabírá reálné podoby. Hejtmanství už požádalo o stavební povolení, práce by mohly začít během několika měsíců. 

Pokud půjde vše podle plánů, mělo by se nové supermoderní komunitní centrum otevřít v roce 2024. 

"Bude skvěle technologicky vybavená, počítá se se samoobslužným systémem, kavárnou, experimentálním kinem, také s noční studovnou a podobně. Studenti tady budou mít možnost se potkávat a spolupracovat napříč univerzitami. Bude to mnohem víc než vědecká knihovna, potvrdila ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě Libuše Foberová.

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě oslaví letos  sedmdesáté výročí od založení. Na jeho počest připravuje v průběhu celého roku akce pro veřejnost i knihovníky a bonusy pro své čtenáře. „Naší důležité vzdělávací instituci bych chtěl k narozeninám popřát to nejlepší. Ať se mohou všechny připravené akce - s ohledem na pandemii koronaviru - konat a především, ať se knihovna přestěhuje do důstojných prostor, tedy do připravované Černé kostky, “ říká Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči.

O stavbě nové knihovny, respektive dnes už velkého komunitního centra naproti Domu kultury města Ostravy se mluví už 15 let. Podle dřívějších informací by náklady měly dosáhnout asi 1,35 miliardy korun.

Historie projektu Černá kostka

V roce 2004 bylavyhlášena soutěž na zpracování urbanistického, architektonického aprovozního řešení novostavbyMoravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, do níž bylo zasláno celkem 43 návrhů. Vítězem se stali Ladislav Kuba a Tomáš Pilař s projektem, pro nějž se vžilo označení Černá kostka. Architektonicky výrazná stavba symbolizující pevnou schránku vědění měla vyrůst naproti Domu kultury města Ostravy a měla se stát jednou zdominant moravskoslezské metropole. Vroce 2010 byl však tento projekt vzhledem kvysoké finanční náročnosti pozastaven. V roce 2018 zastupitelstvo Moravskoslezského kraje rozhodlo o návratu k projektus tím, že Černá kostkabude adaptována pro potřeby smart knihovny 21. století. V tuto chvíli je ve fázi podání žádosti ostavební povolení (5. 2. 2021).

Základní rozvržení Černé kostky:

9 NP lektorský pokoj

8 NP odborná pracoviště/kanceláře

7 NP Krajská digitalizační jednotka, doplňování a zpracování fondu

6 NP open-space kancelářský prostor (komerční pronájem nebo jiné využití pro účely Moravskoslezského kraje)

5 NP studovna periodik, badatelna historického a regionálního fondu, studovna e-zdrojů

4 NP mediatéka, experimentální kino, jazyková literatura

3 NP volný výběr se studijními a relaxačními místy

2 NP volný výběr se studijními a relaxačními místy

1 NP hala služeb (vestibul)

1 PP parkoviště, digitalizační pracoviště, konferenční sály

2 PP sklad knihovního fondu

Internetová Hitrádia

LIVE
Osmdesátka
Best Of (Joint mix)
TOLGA 'FLIM FLAM' BALKAN
Best Of (Joint mix) - TOLGA 'FLIM FLAM' BALKAN
LIVE
Devadesátka
Be My Lover
LA BOUCHE
Be My Lover - LA BOUCHE
LIVE
Milénium
Shut Up
BLACK EYED PEAS
Shut Up - BLACK EYED PEAS
LIVE
Desítka
Blueberry Sky
LIGHT & LOVE
Blueberry Sky - LIGHT & LOVE
LIVE
Zóna lásky
Under The Bridge
RED HOT CHILI PEPPERS
Under The Bridge - RED HOT CHILI PEPPERS
LIVE
PopRock
SAVE MY SOUL
BASTILLE
SAVE MY SOUL - BASTILLE
Copyright © 2026 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.