Celý svět bojuje proti koronaviru. Evropská Unie, respektive Evropský parlament, je v tomto globálním snažení velkou hybnou silou, ať už po stránce finanční, organizační, odborné nebo diplomatické.
Na Hitrádiu Orion vás o jeho snažení budeme po celý rok 2021 informovat prostřednictvím reportáží, rozhovorů a rozšířeným zpravodajstvím.
1) VAKCINACE
Díky Evropské Unii už do Česka proudí každý týden tisíce dodávek vakcín proti koronaviru. Díky tomu bude v nejbližších dnech dokončena vakcinace všech seniorů v domovech důchodců po celém kraji. Přesto vakcinace vyvolává řadu otázek napříč celou společností. V časopise REPORTÉR si o tom povídali se sociologem DANIELEM PROKOPEM.
Celý podcast rozhovoru o tom, jaké jsou reálné ekonomické dopady koronaviru na Čechy, jak se mění ochota Čechů nechat se očkovat, jak celá situace kolem pandemie nahrává populistům a v čem Česko zaostává ve zvládání krize za ostatními zeměmi, najdete níže.
2) VOLNÝ POHYB OSOB, SPORT, PRÁCE
Koronavirová pandemie zastavila po celé Unii cestování za prací, za kulturními a sportovními událostmi, za odpočinkem. V důsledku se s existenčními starostmi potýkají pořadatelé sportovních i kulturních akcí, velký propad zažívá sektor cestovního ruchu, trpí podniky po celé Evropské Unii. Evropský parlament i komise na sektory v krizi ale myslí, už nyní chystá velkou finanční pomoc celému hospodářství členských zemí.
Tématem, které země rozděluje, jsou taky přísná omezení na některých hranicích, která zavedlo například Německo na hranici s Českem či rakouským Tyrolskem. Německo spolu s pěti dalšími státy dostalo od komise dopis se žádostí o částečnou nápravu situace. Lídři by v navrhovaném prohlášení měli zdůraznit, že státy musí zachovat volný pohyb zboží a zajistit plynulý průjezd kamionů, které v současnosti na cestě do Německa čekají v dlouhých kolonách.
O problémech, které nyní prožívá sport mluvil v časopise Reportér například šéf pardubického hokeje Dušan Salfický.
Celý podcast rozhovoru o tom, jaké jsou reálné ekonomické dopady koronaviru na SPORT, najdete níže.
3) COVID PASY
Evropská Unie představila digitální pas, který by měl v době pandemie usnadnit cestování po Evropě. S novým potvrzením by měli smět cestovat lidé očkovaní proti koronaviru, ale i osoby s negativním PCR testem nebo s přirozeně vytvořenými protilátkami. Očkovací pasy už dřív prosazovaly země střední Evropy včetně Česka nebo jihoevropské státy těžící z turistického ruchu. Také toto opatření může zabránit nekontrolovanému šíření pandemie napříč Evropou. Třeba pro západ Čech by byla taková situace v určité fázi krize zničující. V tuto chvíli už si ale tamní nemocnice mohou vydechnout.
4) COVID a KULTURA
Kvůli pandemii Covid-19 se v celé Evropě uzavřela kina, muzea, divadla, rušily se koncerty, festivaly a další kulturní akce. Evropská Unie si ohrožení kultury uvědomuje, na její záchranu chystá obří finanční pomoc. Uvolní na následky koronaviru členským zemím 750 miliard eur. Velká část z toho půjde taky na pomoc zdecimovanému kulturnímu sektoru.
Pomoci má i nový program Kreativní Evropa. S rozpočtem ve výši více než 2,4 miliardy eur bude podporovat kulturní a jazykovou rozmanitost, kulturní dědictví a konkurenceschopnost, a umožní kulturním a kreativním organizacím a profesionálům spoluvytvářet a spolupracovat přes hranice a oslovit širší publikum, řešit současné společenské otázky a podporovat začínající umělce.
Pro časopis Reportér popsal situaci v kinech ředitel společnosti Cinestar Jan Bradáč.
5) OBNOVA CESTOVÁNÍ PO EVROPĚ
Cestovní ruch je jedním ze sektorů, které byly pandemií koronaviru postiženy nejvíc. Šest milionů pracovních míst je v něm v ohrožení. Zároveň je cestování klíčové i pro spoustu podnikatelů a turistických cílů, které jsou na zahraničních hostech závislé. Evropská Unie připravila všem zasaženým masivní plošnou i konkrétní finanční pomoc. Jejím úkolem je také propagace evropských destinací. O Covid pasu mluvila na půdě Evropského parlamentu poslankyně Michaela Šojdrová.
6) COVID A ŠKOLA
Pandemie zasáhla do života všech dětí i v podobě komplikací ve školní docházce. Jak učitelé, tak jejich žáci si museli zvykat na distanční výuku. Velmi se omezily také studijní evropské programy Erasmus a další, které dovolovaly českým dětem vyzkoušet si život a školu v jiné zemi Evropské Unie.
Evropská Unie pošle do České republiky v rámci Fondu obnovy přibližně 180 miliard korun. Přibližně 45 miliard by mělo směřovat do digitalizace naší země. Ta má pomoci nejen našemu zdravotnictví, nebo třeba školství v podobě distanční výuky, ale hlavně hospodářství jako celku. Digitalizaci české ekonomiky vítají i podnikatelské organizace. Těm mají pomoci digitální systémy státní správy, zrychlení a digitalizace stavebního řízení nebo udržitelná a bezpečná doprava. Je to také velké téma říjnového vydání časopisu Reportér.
Opatření proti koronaviru dopadla v posledních dvou letech velmi tvrdě především na cestovní ruch. Evropa přišla o 70 procent turistů, o práci tady přišly téměř 4 miliony lidí. Evropská Unie proto od začátku pandemie usilovala o co nejrychlejší obnovu zničeného turismu. Do členských zemí poslala miliardy na znovunastartování ekonomiky, její covidpas se stal univerzálním dokladem usnadňujícím cestování a prokazování bezinfekčnosti. je největším systém potvrzení bezinfekčnosti na světě. Unie v současnosti chystá jeho vylepšení a prodloužení jeho platnosti.
Redaktor časopisu Reportér Jan Sůra se problematice dopravy po Evropě věnuje dlouhodobě:
Podcast rozhovoru o cestování a turistickém ruchu s europoslancem Jiřím Pospíšilem najdete níže.
12) ROK EVROPSKÉ UNIE S VAKCÍNOU PROTI COVID-19
Evropská Unie má za sebou rok s vakcínou proti Covidu 19. Díky hromadnému nákupu očkovacích látek pro své členské státy ušetřila evropským vládám obrovskou sumu peněz, díky své agentuře EMA zajistila, aby se k lidem dostaly pouze prověřené vakcíny. K 9. prosinci už byla v Evropské Unii podána přes miliarda vakcín. Plně naočkováno tady je přes 77 procent populace.
Ve videích jsou dostupné české titulky:
Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.