Policisté v Olomouckém kraji zaznamenali novou vlnu podvodných SMS zpráv! Nabádají k uhrazení pokut za dopravní přestupky. Pachatelé tyto zprávy koncipují jako oficiální zprávy tak, aby příjemce přiměly k prokliku na falešnou webovou stránku. Tam po poškozených požadují zadání osobních údajů včetně přihlašovacích údajů k bankovnímu účtu. Policisté v této souvislosti opět nabádají veřejnost k obezřetnosti.
Policisté se zabývají například případem třiašedesátiletého muže z Olomoucka, kterému na jeho mobilní telefon přišla SMS zpráva ohledně pokuty za rychlost. "Po rozkliknutí odkazu, který byl součástí zprávy, byl dotyčný přesměrován na webovou stránku, která slibovala snížení pokuty na polovinu, bude-li zaplacena do 18 hodin, a také vyhnutí se ztrátě bodů," uvedla Zuzana Slabá z olomouckého krajského policejního ředitelství. Muž na odkaz nereagoval a informoval o tom policii.
V dalším případě neznámý pachatel kontaktoval šestatřicetiletého muže z Prostějovska prostřednictvím SMS s odkazem na webovou stránku, která vypadala jako oficiální stránka ministerstva dopravy. "Na této stránce byla možnost tuto pokutu uhradit prostřednictvím internetového bankovnictví. Muž, mylně přesvědčený, že se jedná o skutečnou výzvu k zaplacení pokuty, se přes tuto stránku přihlásil do bankovnictví, jednalo se ale o podvrženou stránku. Této situace měl pachatel využít k pokusu k vytvoření smart bankingu a dobití kreditu na neznámém čísle. Naštěstí se mu to nepodařilo," doplnila policistka.
Policie v této souvislosti znovu apeluje, aby lidé nereagovali na podezřelé SMS. Upozorňuje na to, že oficiální instituce nikdy nevyžadují platby prostřednictvím SMS s odkazy na webové stránky. Lidé by především neměli zadávat přihlašovací údaje ke svému bankovnictví na stránkách, které byly zaslány prostřednictvím odkazů v SMS zprávách či e-mailech.
Obdobné podvody, při kterých pachatelé připravují lidi o peníze, jsou podle kriminalistů stále sofistikovanější. Důvěřivosti lidí zneužívají pachatelé nejen jako údajní investoři jejich peněz, ale i jako falešní bankéři, objevují se i takzvaná deepfake videa. Oběťmi podvodníků jsou často i lidé nabízející k prodeji různé věci, údajní kupci je připravují o peníze internetovými odkazy na kurýry.