Vysílací studio: 591 001 001
Dopravní linka: 800 100 291
SONIQUE - Sky
Playlist
SONIQUE
Sky
Právě vysílá:
Olda Gbelec
Odpoledne

POZOR NA VÝTLUKY! Co dělat, když vám díra v silnici poškodí auto?

POZOR NA VÝTLUKY! Co dělat, když vám díra v silnici poškodí auto?
Datum: 6. 3. 2023
Autor: Michal Merenda

Zvýšené množství výtluků také v Moravskoslezském kraji eviduje Ředitelství silnic a dálnic každoročně v zimních a jarních měsících. Způsobují je změny teplot a následné rozpady povrchů komunikací.

Nejjednodušším postupem je navštívit oficiální web www.rsd.cz a pod odkazem „Organizace ŘSD ČR“ zvolit možnost „Hlášení škodní události“. Zde přítomný formulář slouží k vyplnění potřebných informací. Součástí hlášení jsou údaje o majiteli vozidla, kontakt na řidiče, fotodokumentace místa, popis události, škoda atd. Výhodou k vyřízení je doložení protokolu od Policie ČR. Posledním krokem je odeslání veškerých materiálů na e-mailovou adresu posta@rsd.cz.

Pokud řidič chce případně sám zdokumentovat, co se stalo, pro následné odškodnění, na místě je myslet na bezpečnost. Nejprve tedy bezpečně zastavit na krajnici na pravé straně silnice.

Je třeba udělat nějaké bezpečnostní kroky. Mezi ty nejdůležitější patří zapnutí výstražných světel. Zákon nám dokonce ukládá při nouzovém stání mimo obec, že takto musíme učinit. Hned poté bychom si měli vzít vestu, která by měla být opět na dosah toho řidiče, abychom se zviditelnili. Měli bychom jít za vozidlo, najít výstražný trojúhelník a za vozidlo ho umístit. Na dálnici zákon říká, že alespoň do vzdálenosti sto metrů. Je to z toho důvodu, abych řidiči ostatních vozidel mohli mít dostatečný čas na reakci, na vyhnutí se nebo snížení rychlosti. Poté, když se vrátím k vozidlu a necestuji sám, mám spolujezdce, je potřeba je dostat z dálnice pryč, to znamená, ať si vystoupí, nezůstávat ve vozidle, překročit svodidla a sednout si třeba někam na stráň.

Jestli je poškození vozidla nebo silnice výrazné, je vhodné dát vědět správci komunikace, zvlášť na dálnici. On třeba může učinit nějaké opatření, že pošle servisní vozidlo, provoz zúží. Mezitím v podstatě můžu mít dostatek času vyčíhnout nějaký vhodný okamžik, abych zdokumentoval poškození té komunikace nebo tu situaci, co se tam stalo. Může to být výtluk nebo třeba i nějaký trámek upadnutý z vozidla, který je před námi. Takže ta překážka se může během toho provozu někam posunout, tak abych to měl zdokumentováno.

zdroj: ŘSD