Noc

ČTVRTÝ V ŘADĚ! Gratulace Třinci, Oceláři opět ovládli Extraligu!

Datum: 29. 4. 2023
Autor: Michal Merenda

Hokejisté Třince získali počtvrté za sebou extraligový titul. Úspěšnou obhajobu dovršili v šestém utkání finále play off proti Hradci Králové, který dnes před svými diváky porazili 4:1. Celou sérii Slezané vyhráli 4:2 a nedovolili soupeři vyrovnat třízápasové manko.

Z předkola až ke zlatu došli Třinečtí jako první v historii české extraligy a zajistili si ziskem titulu místo v příštím ročníku Ligy mistrů, kde doplní již delší dobu jisté zástupce extraligy - vítěze základní části Pardubice a druhé Vítkovice. Od společnosti Tipsport, která je generálním partnerem soutěže, obdrželi staronoví šampioni hned po skončení zápasu finanční odměnu ve výši milion korun, Královéhradečtí dostali polovinu.

Úvodní gól vstřelil ve 14. minutě třinecký obránce Martin Marinčin. Hosté vyrovnali ve třetí třetině zásluhou beka Mislava Rosandiče. Vítěznou branku dal v čase 56:43 útočník Libor Hudáček. Při power play Východočechů navýšili ještě rozdíl ve skóre útočníci Andrej Nestrašil a Marko Daňo.

Oceláři získali celkově páté zlato. Při současném vítězném tažení nepustili nikoho na trůn už od roku 2019. Sezonu předtím končili jako poražení finalisté. Od té doby vyhráli 13 sérií po sobě. V roce 2020 se extraliga nedohrála kvůli pandemii koronaviru.

Zatímco při třech předchozích triumfech koučoval mužstvo Václav Varaďa, tentokrát vedl tým ze střídačky Zdeněk Moták. "K titulu nás dovedly bojovnost, obětavost, maximální zkušenost a také maximální chuť vyhrávat. To mužstvo chce vyhrávat," ocenil přístup svých svěřenců Moták.

Třinečtí začali náporem a gólmana Machovského prověřili hned zkraje Adámek, Roman a Doudera. V šesté minutě šly oba týmy do čtyř a po Jerglově nahrávce měl obrovskou šanci Perret, jenže zblízka minul.

Skóre otevřel z pozice mezi kruhy zapomenutý Marinčin, jemuž nabil Voženílek. Domácí obránce překonal Machovského přesnou ranou s pomocí tyčky a rozjásal vyprodané hlediště. Tým Mountfieldu mohl kontrovat v 19. minutě, kdy se do sóla proti Kacetlovi dostal Radovan Pavlík, oporu Slezanů však nepřekonal.

První vážnější šanci ve druhé části měl ve 24. minutě Hrňa, když se k němu odrazil puk poté, co se snažil najít před brankovištěm číhajícího Vránu. S jeho zakončením si však Machovský poradil. O chvilku později pálil nebezpečně Nestrašil, Machovský kotouč vyrazil betonem.

Na druhé straně zkusil štěstí od modré čáry Kalina a Kacetla zachránila levá tyčka. Za domácí kontroval Marinčin nebezpečným bekhendovým pokusem, Machovský zasáhl ramenem. Ve 36. minutě si Třinečtí zahráli po Werekově zákroku první - a nakonec i jedinou - přesilovku zápasu, ale bez úspěchu, přestože si připravili pár slibných pozic k zakončení.

Ve 47. minutě se naopak prosadili Východočeši. Zatímco Filip Pavlík manévroval v útočném pásmu, vytvořili před Kacetlem takřka neprodyšnou clonu, hostující bek připravil puk pro svého parťáka z obranné dvojice Rosandiče a ten trefil přesně - 1:1.

Právě Filip Pavlík se mohl o minutu později sám zapsat mezi střelce a dokonat obrat, jeho zakončení na konci pěkné individuální akce však za Kacetlova záda neprošlo. Vrátit domácím vedení měl možnost Hrňa, jenž zakončil přečíslení dvou na jednoho, Machovského ale nepřekonal.

Na opačné straně kluziště pak zahrozil Eberle, Kacetl však udržel vyrovnané skóre. Tím pohnul až v 57. minutě Hudáček, jenž zůstal na chvilku nepokrytý poblíž branky, po Voženílkově přihrávce zakončil z úhlu bez přípravy a o Machovského dostal puk do branky.

"Snažil jsem se číst tu hru, jak se tam nahodil puk. Věděli jsme, co máme dělat, když se to nahodí. Snažil jsem se být co nejblíže u branky a pak co nejrychleji zakončit," popsal Hudáček.

"Škoda, že jsme dostali takový gól, jaký to dnes rozhodl. Myslel jsem, že to urveme, ale bohužel ten vítězný gól dali oni," mrzelo Machovského.

Hosté ještě v závěru zkusili dlouhou hru bez gólmana. Poslední naděje na zvrat finále jim sebral zakončením do prázdné branky Nestrašil a odstartoval další třinecké oslavy. Rozdíl ve skóre pak navýšil dalším zásahem do opuštěné branky ještě Daňo.

"Od předkola jsme začali hrát, co jsme chtěli a řekli si, co budeme dělat. Že budeme zodpovědně bránit, ale nechci říkat, že jsme předtím hráli špatně. Hlavní bylo dodržovat systém a jsme tam, kde jsme. Vyhrát titul čtyřikrát po sobě v této době je neskutečné. Těžko uvěřit, že se to zase povedlo. Je to jen o charakteru a nastavení v hlavě. Všichni kluci odvedli neskutečnou práci a dotáhli jsme to až sem, je to radost," řekl kapitán vítězů Petr Vrána.

Právě Vrána převzal jako první mistrovskou trofej a následně ji předal kanonýrovi Martinu Růžičkovi, jenž ovládl produktivitu play off a byl i nejlepším střelcem vyřazovacích bojů.